Strašák pro firmy: náklady na pracovní sílu

10.12.2018

Firmy v Evropě se do budoucna výrazně více obávají nedostatku vhodných pracovníků. Hlavní překážkou dalšího rozvoje stejně jako v Česku budou zejména náklady na pracovní sílu. Vyplývá to z šetření Evropské asociace obchodních a průmyslových komor (Eurochambres), do kterého se zapojilo více než 45 tisíc podniků z 26 zemí.

Ve srovnání s celkovými výsledky šetření, kam každoročně za Česko přispívá svými daty Hospodářská komora, jsou očekávání českých podniků pro rok 2019 více optimistická než ve zbytku Evropy.

Zatímco v roce 2018 byla pro evropské firmy největší brzdou růstu domácí poptávka následovaná nedostatkem zaměstnanců s odpovídající kvalifikací, v roce 2019 na první místo poskočily náklady na pracovní sílu. Stejný výsledek na první příčce hlásila i ČR. Po třech letech, kdy bylo za hlavní překážku podnikání v ČR označováno nalezení kvalifikovaných pracovníků, se na první místo dostaly náklady na pracovní sílu. Ty označilo 62 procent jako brzdu svého rozvoje v roce 2019.

Růstem mezd jsou nejvíce ohroženy podniky v zemích střední a východní Evropy, kde se mzdy během deseti let podle šetření Eurochambres téměř zdvojnásobily. V ČR byl tento růst po Bulharsku v Evropě nejvyšší.

Více informací na https://ct24.ceskatelevize.cz/ekonomika/2675528-nezamestnanost-v-listopadu-zustala-na-28-procenta-zvysil-se-pocet-nabizenych