Výstava Czech-Oman Friendship

18.04.2018 Miroslav Diro

Slavnostního zahájení výstavy prezentující historii spolupráce mezi Českou republikou a Sultanátem Omán se účastnil kromě předsedy Senátu Milana Štěcha také předseda Státní rady (obdoba Senátu) Ománu Yahya Mahfoodh Salim Al Manthri, který přijel i s delegací do České republiky na čtyřdenní oficiální návštěvu.

Oba předsedové v Rytířském sále Valdštejnského paláce společně zahájili výstavu o česko-ománské obchodní spolupráci Czech-Oman Friendship, která prezentuje společná témata a perspektivy a jejíž součástí jsou také kopie českých korunovačních klenotů. Ty mají v září putovat do Ománu, kde budou součástí vzpomínkových akcí na sté výročí založení Československa.

Akci uspořádaly Senát Parlamentu České republiky ve spolupráci s Hospodářskou komorou. Stojí za ní předseda Česko-ománského výboru a mimo jiné autor log Občanského fóra nebo 25. výročí Hospodářské komory Pavel Šťastný. Výstava obsahuje fotografie z oficiálních návštěv představitelů Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, Ministerstva obrany ČR, Ministerstva zahraničních věcí ČR, Hospodářské komory a dalších subjektů v Ománu. Na výstavě spolupracovalo také Ministerstvo zahraničních věcí ČR a Zastupitelský úřad v Rijádu.

Předseda ománské Státní rady navštívil také Pelhřimov, Vlašim a Karlovy Vary. Setkal se mimo jiné s předsedou poslanecké sněmovny, premiérem a ministry zahraničí a kultury.