Tripartita nepodpořila návrh rozpočtu ani navýšení minimální mzdy

12/10/2020 Tiskové oddělení

Odbory a podnikatelé nepodpořili na jednání tripartity návrh státního rozpočtu pro příští rok. Podle nich v něm chybí výpadek příjmů kvůli plánovanému rušení superhrubé mzdy a změny daní. Odboráři a zaměstnavatelé se nedohodli ani na zvýšení minimální mzdy pro příští rok. Odbory požadují přidání o 1 400 Kč na 16 000 Kč, podnikatelé naopak růst minimálního výdělku odmítli.

Hospodářská komora už v minulém roce požádala ministryni práce a sociálních věcí, aby zrušila osm stupňů minimální mzdy, označované jako zaručené mzdy, a ponechala jen jednu minimální mzdu jako nejnižší ze zaručených mezd. A to s tím, že pokud veřejný sektor potřebuje při odměňování používat zaručené platy, nic nebrání tomu, aby se pro zaměstnance v soukromém sektoru sedm dalších nejnižších úrovní zaručené mzdy zrušilo.

Institut zaručené mzdy navázaný na minimální mzdu je totiž pro mnohé podnikatele palčivější než minimální mzda, protože se dotýká výrazně větší skupiny zaměstnanců. Minimální mzda v osmé skupině je přitom pro rok 2020 státem stanovená na 29 200 Kč měsíčně. Zrušení zaručených mezd – úplné, anebo alespoň v podnikatelské sféře – ale ministryně Jana Maláčová zatím odmítla.