SB: Podnikatelské klima v Česku se zhoršilo

26.09.2007

Přestože Česká republika patří mezi 21 zemí, které vloni přijaly tři a více reforem, pokud jde o příznivé podnikatelské prostředí, opět si pohoršila. Ve zprávě Světové banky (SB), která každoročně porovnává podmínky pro podnikání ve 178 zemích světa, patří Česku 56. příčka. Vloni bylo na 52. V rámci unijních zemí se pohybuje na konci pelotonu. „Umístění České republiky na třetí pozici od konce mezi zeměmi Evropské unie by pro naši politickou reprezentaci mělo být bezmála poplašnou zprávou. Pokud i takové země jako Slovensko či Estonsko skončily daleko před námi, pak je jasné, že s podmínkami vytvářenými pro firmy není u nás něco v pořádku,“ komentoval zprávu Světové banky prezident Hospodářské komory ČR Jaromír Drábek.

Přestože Česká republika patří mezi 21 zemí, které vloni přijaly tři a více reforem, pokud jde o příznivé podnikatelské prostředí, opět si pohoršila. Ve zprávě Světové banky (SB), která každoročně porovnává podmínky pro podnikání ve 178 zemích světa, patří Česku 56. příčka. Vloni bylo na 52. V rámci unijních zemí se pohybuje na konci pelotonu. „Umístění České republiky na třetí pozici od konce mezi zeměmi Evropské unie by pro naši politickou reprezentaci mělo být bezmála poplašnou zprávou. Pokud i takové země jako Slovensko či Estonsko skončily daleko před námi, pak je jasné, že s podmínkami vytvářenými pro firmy není u nás něco v pořádku,“ komentoval zprávu Světové banky prezident Hospodářské komory ČR Jaromír Drábek.

Právě Estonsko by podle něho mohlo být pro nás vzorem. „Jde o stát, který vstupoval do EU ve stejném termínu, má podobné výchozí podmínky a na rozdíl od nás se dokázal velice dobře vyrovnat se všemi požadavky evropské legislativy a vybudovat přitom takové podnikatelské klima, které přispívá k rozvoji firem,“ řekl Drábek. Naproti tomu Česká republika neustále bojuje s byrokratickým molochem. „Podnikatelé fungují v administrativně zapleveleném prostředí a prodírají se řadou informačních povinností a množstvím předpisů,“ podotkl prezident HK ČR.

Světová banka označila za největší brzdy podnikání v České republice komplikované daňové zákony a pomalé soudy. Tuzemští podnikatelé, kteří chtějí dostát svým daňovým povinnostem, na to spotřebují dvakrát více času než jejich kolegové v západní Evropě. V daňovém žebříčku tak Česko skončilo na 113. místě a o mnoho lépe si nevede ani pokud jde o konkurzy firem (108. příčka), i když tady si polepšila. Vloni byla v oblasti konkurzní regulace 113. na světě. Průměrná doba konkurzního řízení byla více než devět let, jedna z nejdelších na světě. Za poslední rok se zkrátila o třetinu, ale i tak je více než dvojnásobná než ve kterékoliv jiné vyspělé zemi a více než dvojnásobná oproti průměru balkánských zemí.

Velká pozornost se v minulosti věnovala době potřebné k založení firmy. V posledních dvou letech se v České republice zkrátila ze čtyřiceti na sedmnáct dní. Přesto Česku patří 91. místo v žebříčku sledujícím tento ukazatel. V unii má horší podmínky pro založení firmy jen Polsko a Řecko. Na vině je opět množství procedur, které musí podnikatel podstoupit. Přesto lze říci, že založit firmu je dnes v Česku jednodušší, než ji zlikvidovat.

Přebujelá administrativa tak, zdá se, dokáže přebýt i pozitiva reformních kroků. Přitom skutečnost, že byrokracie je v tuzemsku mnohem více, než je zdrávo, není žádným tajemstvím ani pro naše představitele. „Máme již dva roky analýzu úřadu vlády, která mapuje tento stav v plné šíři, kroky k nápravě jsou až na výjimky velmi pomalé. Odhaduji, že pokud bychom dokázali přistupovat k nápravě konstruktivně, věcně a hbitěji, například i tempo růstu hrubého domácího produktu mohlo být letos mezi osmi až devíti procenty,“ uvedl prezident HK ČR. K nejnutnějšímu dnes patří snižování administrativy a zjednodušování právních předpisů.

Pokud jde o vítěze v šetření Světové banky, nejlepším místem pro podnikání je opět Singapur. Na druhém místě skončil Nový Zéland (předloňský vítěz), třetí jsou Spojené státy a čtvrtý Hong Kong.

V Evropě se nejlépe podniká v Dánsku (celkově 5. příčka), Británii (6. příčka) a Irsku (8. příčka). Všechny severské země se vešly do první patnáctky. Z nových členských zemí má z hlediska potřeb firem nejlepší zákony Estonsko (17. příčka), Lotyšsko (22. příčka) a Litva (26. příčka). Slovensko se v této kategorii umístilo na 32. pozici.

/delejte-moderni-marketing-i-s-malym-rozpoctem-cyklus-6-akci-s-marketingovym-profikem-hospodarska-komora/