Hospodářská komora představila podnikatelům obchodní příležitosti Austrálie

05.06.2019

Zhruba šest desítek českých firem se zúčastnilo v pražském Florentinu semináře „Business Opportunities for Czech Companies in Australia“, který ve spolupráci s Australian Trade and Investment Commission (Austrade) a za podpory Velvyslanectví Australského společenství ve Varšavě uspořádala Hospodářská komora. Během akce hovořili o příležitostech australského trhu velvyslanec Australského společenství pro Polsko, Českou republiku a Litvu Paul Wojciechowski, zástupce náměstka ministra zahraničních věcí a ředitel Odboru ekonomické diplomacie MZV Marek Svoboda nebo ředitel Odboru zahraničně ekonomických politik ministerstva průmyslu a obchodu Richard Hlavatý.

Akci zahájil úvodním slovem viceprezident Hospodářské komory Michal Štefl, podle něhož je Austrálie pro tuzemské firmy z hlediska uplatnění na tamním trhu velkou příležitostí a poukázal na mnohé příklady podnikatelů, kteří na tamním trhu úspěšně působí.

Zástupci českých firem z oblasti strojírenství, IT, elektrotechniky i zemědělství, které v Austrálii působí, pak během druhé části semináře představili účastníkům své zkušenosti s podnikáním na tamním trhu a přiblížili, jak u protinožců co nejlépe uspět. Na závěr setkání proběhl neformální networking a bilaterální setkání zástupců zúčastněných firem.

Dalším impulzem pro vzájemný obchod bude dohoda o volném obchodu mezi Evropskou unií a Austrálií, o které se v současné době intenzivně jedná. Již v roce 2017 Australská vláda s Evropskou komisí uzavřela úvodní přístupové rozhovory. Další kola jednání proběhnou již v červenci letošního roku v Bruselu.

EU je v současnosti druhým největším obchodním partnerem Austrálie, třetí největší exportní destinací a druhým největším partnerem v oblasti služeb. EU je pro Austrálii zároveň největším zdrojem investic. Chystaná obchodní dohoda by pak mohla přinést další výrazné možnosti jak pro evropské, tak pro české podnikatele.