Důvěra podnikatelů v ekonomiku se zvýšila

01.10.2007

Důvěra v domácí ekonomiku v podnikatelských kruzích v září letošního roku meziročně mírně vzrostla. Saldo souhrnného indikátoru důvěry je podle zkoumání Českého statistického úřadu o 0,2 bodu vyšší. Důvěra podnikatelů vzrostla o půl bodu, důvěra spotřebitelů je nižší o 0,7 bodu.

V průmyslu zůstalo zachováno příznivé hodnocení celkové ekonomické situace. Většina respondentů očekává neměnnost poptávky. Hodnocení zahraniční poptávky se mírně zvýšilo. Zásoby se podle mínění respondentů nezměnily. Pro příští tři měsíce očekávají dotázaní růst výroby při neměnném vývoji zaměstnanosti. Pro příští tři a šest měsíců se očekává zlepšení ekonomické situace. Saldo indikátoru důvěry v průmyslu se meziměsíčně snížilo o 0,3 bodu, meziročně je o čtyři body vyšší.

Ve stavebnictví zůstalo hodnocení ekonomické situace meziměsíčně beze změn. Hodnocení celkové poptávky se snížilo. Pro příští tři měsíce předpokládají dotázaní zrychlení stavební činnosti a stále počítají s růstem zaměstnanosti. Zajištění práce zakázkami odhadují na 8,3 měsíce. Očekávání pro příští tři měsíce jsou horší než v srpnu, pro příštích šest měsíců jsou lepší. Saldo indikátoru důvěry se meziměsíčně snížilo o půl bodu a je o sedm bodů nižší než v září loňského roku. Tehdy indikátor dosáhl nejvyšší hodnoty ve své historii.

Obchodníci hodnotí současnou ekonomickou situaci lépe než v srpnu. Podle jejich mínění se zásoby v září zvýšily. Očekávání pro příští tři i šest měsíců se oproti srpnu zhoršila. Celkově se saldo indikátoru důvěry z nejvyšší hodnoty v jeho historii (srpen letošního roku) snížilo v září o 1,3 bodu. V meziročním srovnání je o 6,7 bodu vyšší

Ve vybraných odvětvích služeb se v září hodnocení současné ekonomické situace v září mírně zvýšilo. Vyšší je i hodnocení poptávky. Její očekávání pro příští tři měsíce jsou nepatrně horší než v srpnu. Očekávání ekonomické situace pro příští tři i šest měsíců jsou lepší než v srpnu. Celkově se saldo indikátoru důvěry oproti minulému měsíci zvýšilo o 1,3 bodu, ale je o čtyři body nižší než před rokem.

/delejte-moderni-marketing-i-s-malym-rozpoctem-cyklus-6-akci-s-marketingovym-profikem-hospodarska-komora/