Dotace na Leader se ztrojnásobí

15.06.2007

Více než trojnásobku dotací ve srovnání s předchozími roky se v letech 2007 až 2013 dostane programu Leader, který je součástí nového Programu rozvoje venkova ČR. Očekává se také zapojení asi sedmdesáti místních partnerství. Na workshopu Leader program to uvedl ministr zemědělství Petr Gandalovič.  „Lze říci, že se Česká republika metodu Leader dobře naučila a má dostatek připravených místních akčních skupin. Nemá ale zatím příliš zkušeností a partnerů pro mezinárodní spolupráci,“ uvedl Gandalovič. V současnosti je v tuzemsku zapojeno do programu na principu Leader 36 akčních skupin a sto dalších je v evidenci potenciálních uchazečů do příštích programů.

Více než trojnásobku dotací ve srovnání s předchozími roky se v letech 2007 až 2013 dostane programu Leader, který je součástí nového Programu rozvoje venkova ČR. Očekává se také zapojení asi sedmdesáti místních partnerství. Na workshopu Leader program to uvedl ministr zemědělství Petr Gandalovič. „Lze říci, že se Česká republika metodu Leader dobře naučila a má dostatek připravených místních akčních skupin. Nemá ale zatím příliš zkušeností a partnerů pro mezinárodní spolupráci,“ uvedl Gandalovič. V současnosti je v tuzemsku zapojeno do programu na principu Leader 36 akčních skupin a sto dalších je v evidenci potenciálních uchazečů do příštích programů.
Program Leader odstartoval v Česku v roce 2004. V uplynulých třech letech představovala dotace ze státního rozpočtu pro národní program každoročně zhruba 70 milionů korun. Dalších 207 milionů korun dostalo v letech 2004 až 2006 deset místních akčních skupin z operačního programu Rozvoj venkova a multifunkční zemědělství. Nyní budou moci místní partnerství využít skoro 700 milionů korun ročně.
„Díky iniciativě Leader se přesouvá rozhodování o finančních prostředcích z centra do regionů. Lidé, kteří žijí na venkově, dokáží nejlépe nastavit vlastní programy pro dané území a vybrat i nejlepší projekty. Právě v tom je jedinečnost metody Leader,“ uvedla mluvčí ministerstva zemědělství Táňa Králová.

/jak-na-prezentacni-dovednosti-a-vystupovani-pred-publikem-workshop-pro-zacatecniky-i-nesmele-hospodarska-komora/