Brno má další podnikatelský inkubátor

28.06.2007

Nový podnikatelský inkubátor se otevřel v Brně-Komárově. Provozovat ho bude brněnský VÚSH, který do inkubátoru také investuje nutných 30 milionů korun. Část financí získá zpět, a to díky podpoře z programu Prosperita. V inkubátoru najde podle informací z agentury CzechInvest zázemí nejméně patnáct perspektivních firem.

Nový podnikatelský inkubátor se otevřel v Brně-Komárově. Provozovat ho bude brněnský VÚSH, který do inkubátoru také investuje nutných 30 milionů korun. Část financí získá zpět, a to díky podpoře z programu Prosperita. V inkubátoru najde podle informací z agentury CzechInvest zázemí nejméně patnáct perspektivních firem.

„Podnikatelské inkubátory vytvářejí příznivé prostředí pro vznik inovativních firem a připravují podmínky pro spolupráci mezi výzkumnými organizacemi, školami a soukromými podniky,“ uvedl Roman Čermák, generální ředitel CzechInvestu.

Ředitel Podnikatelského inkubátoru Brno-Jih Petr Mandelík zdůraznil, že bez přispění Evropské unie by inkubátor nevznikl. „Podpoříme především inovativní firmy s vazbou na stavebnictví a nové technologie. Čerstvým podnikatelům nabídneme 455 metrů čtverečních připravených prostor za zvýhodněné nájemné, pomůžeme se zpracováním podnikatelského záměru, účetnictvím a zajistíme i právní nebo vědecké poradenství. V současné době stále ještě hledáme vhodné firmy nebo i jen nápadité podnikatele, kterým bychom mohli nabídnout podporu,“ řekl Mandelík.

Na inkubátor v další etapě naváže i školicí středisko a inovační centrum. Tyto instituce dohromady vytvoří Vědeckotechnický park Brno-Jih. „Tím zřejmě nejzajímavějším, co vědeckotechnické parky výrazně ulehčují, je transfer technologií. Připravit vynikající produkt je jedna věc, ale úspěšně ho uvést na trh, to je věc druhá. Vědeckotechnické parky pomohou s obojím,“ řekl Jiří Veselý, předseda představenstva VÚSH.

V Brně už čtyři roky funguje Technologický inkubátor VUT, který hostí třicet začínajících inovačních firem. V sousedství se právě dokončuje další budova pro podobné účely. Vzniká i specializovaný inkubátor pro biotechnologické firmy. Ten vyroste v kampusu Masarykovy univerzity. Všechna tato zařízení provozuje Jihomoravské inovační centrum. „Zatímco naše inkubátory se zaměřují na informační technologie, elektrotechniku, strojírenství a biotechnologie, v Komárově budou především firmy z oblasti stavebnictví. Vhodně se tak doplní nabídka služeb pro začínající firmy,“ řekl Jiří Hudeček, ředitel Jihomoravského inovačního centra.

V Brně tak budou stát tři podnikatelské inkubátory. Podle primátora moravské metropole Romana Onderky však nehrozí, že by si konkurovaly. „Brno se v posledních letech stalo doslova magnetem pro sofistikované investice a nové instituce podporující vědu a výzkum jsou zárukou, že příliv moderních podniků bude pokračovat i v dalších letech,“ podotkl Onderka.

Inkubátor Brno-Jih získal podporu z Operačního programu Průmysl a podnikání z programu Prosperita. Díky němu Evropská unie podpoří celkem 31 projektů dotací 1,6 miliardy korun. Pro roky 2007 až 2013 navazuje na Prosperitu stejnojmenný program. Od svého předchůdce se liší hlavně tím, že má pro české podnikatele a akademiky připraveno ještě více peněz.

/delejte-moderni-marketing-i-s-malym-rozpoctem-cyklus-6-akci-s-marketingovym-profikem-hospodarska-komora/