Asociace českých nábytkářů: Naše podniky se dnes rozhodnou, zda budou propouštět

30.03.2020 Tiskové oddělení

Politici ani nyní nebojují za hospodářskou stabilitu firem. Nesledují hospodářské ukazatele. Sledují jen a pouze koeficient vlastní volitelnosti. A tak jsou nastaveny i všechny dosavadní podpory firem. Na tiskových konferencích znějí srozumitelně, ale v praxi jsou nerealizované. Například podrobné informace a jasné parametry programu Antivirus MPSV, schválený vládou 19. 3. 2020, měly být zveřejněny v průběhu „příštího“ týdne. Dnes je pondělí přespříštího týdne a nic zveřejněno není.

Nejistota firem roste. Některé firmy vyrábí dříve objednané zakázky podobným tempem jako před přijetí opatření. Některé firmy začaly vyrábět ochranné roušky. Jsou ovšem i výrobci nábytku, kteří provoz výrazně omezili nebo výrobu na čas přerušili.

Náklady členů AČN tvoří z 21 % osobní náklady (1,7 mld. Kč ročně) a ze 70 % výkonová spotřeba. Zastavením výroby se omezí výkonová spotřeba, ne však osobní náklady. Ty, i v případě výpovědi pro nadbytečnost, tu budou ještě minimálně 5 měsíců.

Kapitálové zdraví členů AČN garantuje, že bezprostřední insolvence nehrozí. V důsledku druhotné platební neschopnosti a výpadku tržeb očekáváme problém s Cash Flow. Hlavní otázka zní: „Bude možné vyplácet mzdy a čekat, že možná snad jednou trochu dostaneme od státu jako příspěvek?“

Mnozí z majitelů a manažerů čekají na pondělní výsledek jednání vlády. Podle toho se rozhodnou, zda budou muset s péčí řádného hospodáře začít některé své zaměstnance propouštět. Propouštět s vědomím, že je to nutné pro záchranu pracovních míst jiných.

Podnikatel, který nechce být jmenován prohlásil: „nic s tím nenaděláme. Vláda a politici něco udělali. Je mi to velmi líto, ale řešení jsou polovičatá. Bohužel nepokryjí potenciální ztráty. Mám připravené výpovědi, které budu muset v úterý několika desítkám svých lidí předat. Je to nepříjemné, ale nic s tím nenadělám“.

Pokud firmy nemají zakázky dopředu dohodnuté a smluvně podložené včetně sankcí za storno, jsou bohužel nuceni zvážit snížení nákladů. Tím nejjednodušším způsobem se asi u většiny jeví snížit počty zaměstnanců. Jiný podnikatel dodává: „je nám líto, ale ekonomika se ošidit nedá. Tam, kde se účtuje má dáti / dal se mnoho vymyslet nedá. Vládní opatření bohužel přichází velmi pozdě“. V době, kdy podnikatelé musí reagovat se teprve dohadují podstatné detaily. Bohužel ne všechny návrhy Hospodářské komory byly vyslyšeny.

AČN požaduje, aby další vládní opatření byla směřována tak, aby se po odvolání opatření ekonomika rozjela co nejrychleji. AČN podporuje návrhy opatření prosazované Hospodářskou komorou, s kterou jsme v pravidelném kontaktu.

Děkujeme všem členským firmám, že se za současně krize způsobené koronavirem řada z nich aktivně zapojila do pomoci druhým. Začali vyrábět ochranné roušky, kterých je stále nedostatek. Někteří šijí pro obyvatele vesnic, kde podnikají, jiní dodávají zdravotníkům a dalším složkám ZIS. Firmy, které provoz nepřerušily, upravily podmínky na pracovištích. A to jak v kancelářích, tak ve výrobním provozu. Nošení roušek je samozřejmostí, jakož i řada dalších opatření na ochranu zaměstnanců.

Asociace českých nábytkářů od svého vzniku podporuje v České republice prodej kvalitního nábytku a poskytování kvalitních služeb vztahujících se k nábytku. Asociace českých nábytkářů je správcem značky Česká kvalita – Nábytek www.ceska-kvalita-nabytek.cz a provozovatelem vyhledávače prověřených nábytkářských firem www.nabytek-jistota.cz . Významný podíl činnosti Asociace českých nábytkářů zaujímá dlouholeté sledování statistických trendů ve výrobě a obchodě s nábytkem. Asociace českých nábytkářů je významným partnerem pro zastupování požadavků podnikatelů z oboru výroby nábytku.

Ing. Tomáš Lukeš
tajemník Asociace českých nábytkářů

/jak-na-prezentacni-dovednosti-a-vystupovani-pred-publikem-praha/